Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o historii II wojny światowej. Mogli zapoznać się z replikami uzbrojenia i wyposażenia wojskowego i oczywiście uwiecznić to na fotografii. Pokaz rekonstrukcyjny stanowił wprowadzenie do trudniejszej tematyki jaką niewątpliwie jest historia Żołnierzy Wyklętych, z którą szczegółowo zostali zapoznani uczniowie klas ósmych.
W trakcie zorganizowanego dla nich pokazu filmowego, ósmoklasiści poznali historię tragicznej śmierci Witolda Pileckiego, który jest określany mianem „świętego polskiego patriotyzmu”. Walczył on w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921, w kampanii polskiej 1939 roku, a następnie aktywnie działał w polskim podziemiu niepodległościowym zarówno podczas I konspiracji w latach 1939-1944/1945 oraz w II konspiracji przypadającej na lata 1944/1945-1956. Do najbardziej heroicznych dokonań Witolda Pileckiego niewątpliwie należało zgłoszenie się „na ochotnika” do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w celu zorganizowania tam konspiracji. Ten niekwestionowany polski bohater narodowy został zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 r. Przed śmiercią powiedział: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać” oraz że „Oświęcim to była igraszka” w porównaniu z katownią Urzędu Bezpieczeństwa.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Do nagłośnienia uroczystości został wykorzystany Mixer Dynacord oraz kolumny Dynacord zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.