Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej
Start Szkolne Koło PCK
Szkolne Koło PCK

 

opiekun: mgr Kamila Wypych, mgr Magdalena Wąsińska

logo pck


Zarząd Szkolnego Koła PCK:

Przewodniczący: Marysia Chądzyńska,
Sekretarz: Karolina Cierpiał,
Skarbnik: Filip Dzianok,
Kronikarz: Patrycja Grochowina.

 

Szkolne Koło PCK przy Szkole Podstawowej w Poczesnej działa od września 2006r. i zrzesza uczniów klas IV-VI. Koło prowadzi swoją działalność w oparciu o Statut PCK i wytyczne Zarządu Rejonowego PCK w Częstochowie, któremu nasze koło podlega.
Głównym celem koła jest kształtowanie humanitarnych postaw młodzieży w zakresie wrażliwości na potrzeby innych oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Członkowie Szkolnego Koła PCK biorą czynny udział we wszelkiego rodzaju pracach koła oraz akcjach charytatywnych. Poświęcają swój wolny czas służąc innym swoją pomocą w różnych sytuacjach.

Najważniejsze akcje i działania SK PCK to:
• Stała współpraca i zbiórka pieniędzy na rzecz fundacji niosących pomoc chorym dzieciom;
• Pomoc rzeczowa potrzebującym uczniom naszej szkoły;
• Udział w akcjach charytatywnych;
• Promocja zdrowego stylu życia (konkursy wiedzy, konkursy plastyczne, pogadanki, warsztaty);
• Udział w pokazach pierwszej pomocy.

Działalność Szkolnego Koła PCK pozwala na przygotowanie do dorosłego życia ludzi wrażliwych na ludzką krzywdę, potrafiących reagować na cierpienie, umiejących współżyć w grupie rówieśniczej i społeczeństwie.


Wydarzenia

rok szkony 2013/2014


„Konkurs teatrzyków szkolnych i piosenki czerwonokrzyskiej"

 

Uczniowie SK PCK działającego w Naszej Szkole wzięli udział w konkursie organizowanym przez OR PCK w Częstochowie w ramach zadania publicznego z zakresu kultury i sztuki oraz upowszechniania kultury współfinansowanego przez Miasto Częstochowa. „Konkurs teatrzyków szkolnych i piosenki czerwonokrzyskiej” odbył się 13 listopada 2013 r. w ZS Mechaniczno – Technicznych na ulicy Targowej w Częstochowie. Julian Nowicki oraz Jakub Kołek - uczniowie klasy V b przedstawili działalność Szkolnego Koła prezentując wiersz napisany wspólnie przez wszystkich członków koła. Uczniowie zajęli II miejsce! Wiersz powstał pod czujnym okiem - p. Kamili Wypych i Magdaleny Wąsińskiej. 

 

1.Szkolne Koło PCK pomoże potrzebującym raz dwa.
O każdej porze dnia i nocy udzieli pomocy.
Spytacie, czym się zajmujemy?
Teraz szybko wam powiemy.
2.Przede wszystkim zbiórki charytatywne organizujemy,
Bo na świecie biednych dzieci nie chcemy.
Do naszych pojemników żywność wrzucajcie,
Produkty na Światowy Dzień Walki z Głodem dajcie.
3.Przed świętami do Tesco wyruszamy,
By pakować zakupy babci i mamy.
Później za to różne smakołyki dostajemy
I biedne dzieciaki nimi w szkole obdarowujemy.
4.Dużo konkursów przygotowujemy,
Bo nagrodzić was chcemy.
Przedstawiamy, recytujemy i malujemy
W Olimpiadzie Promocji Zdrowia udział bierzemy.
5.We wszystkim wam pomożemy,
A czasem na wakacje zabierzemy.
Tam dobrze się zabawicie
I wszystkie zakątki Polski zwiedzicie.
6.Gdy ładna pogoda piknik urządzamy,
I wspólnie spędzony czas zawsze mile wspominamy.
Wtedy przychodzą nam różne pomysły do głowy,
Jak pomóc Oli, Madzi i Frankowi.
7.Przyrodę chronić tez każemy,
Bo zanieczyszczeń nie chcemy.
Śmieci segregujcie, dużo odpadów nie produkujcie
Do lasu śmieci nie wyrzucajcie i zawsze po sobie sprzątajcie.
8.Krew chętnie oddajemy
I innych do tej akcji mobilizujemy.
Honorowymi krwiodawcami zostańcie
I parę kropelek krwi nam oddajcie.
9.Zasady pierwszej pomocy dobrze znamy
i wszystkich kolegów do jej udzielania zachęcamy.
Dwa wdechy, 30 uciśnięć -to trzeba znać
By życie osobie poszkodowanej uratować.
10.To te idee, pomysły i działania
Tworzą Szkolne Koło PCK niemal od czasów zarania.
W pomocy ludziom nasza siła tkwi
Członkowie PCK to ja i ty.

Pobiliśmy rekord świata!

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu Cała Polska Uczy Ratować, czyli ustanawianiu rekordu świata w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Akcja przeprowadzona została w ramach programu edukacyjnego dla szkół podstawowych Ratujemy i uczymy ratować prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Celem było ukazanie całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie.

16 października 2013 roku podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie klasy VI naszej szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu. Wystartowaliśmy punktualnie o godzinie 12.00 i nieprzerwanie przez 30 minut uczniowie na zmianę prowadzili resuscytację krążeniowo- oddechową, w rytm piosenki „Stayin' Alive" zespołu Bee Gees, która znakomicie oddaje tempo uciskania. Akcje resuscytacyjne prowadzone były na sześciu fantomach, a uczniowie zaopatrzeni byli w maseczki do sztucznego oddychania i gumowe rękawiczki. Nad całością czuwali pielęgniarka szkolna- pani Małgorzata Caban, nauczyciele wychowania fizycznego- Dorota Kita i Robert Markowski oraz opiekunowie Szkolnego Koła PCK- Kamila Wypych i Magdalena Wąsińska. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane kamerą, a efekty naszych działań przesłane zostaną do Fundacji. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jak okazało się chwilę później, rekord świata udało się pobić. A my mamy w tym również swój mały udział.

 

 


tekst i zdjęcia: Kamila Wypych


 

 
Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL. Joomla templates
Joomla templates, business web hosting.

Reforma Edukacji

dobraszkola

reformaedukacji.men.gov.pl

Gimnazjum w Poczesnej

gimnzajum poczesna

Strona byłego gimnazjum
w Poczesnej

Dzisiaj jest Wtorek. 16 października 2018. Imieniny obchodzą Ambroży, Aurelia, Dionizy, Florentyna, Galla, Gallina, Gaweł, Gerard, Gerarda, Gerhard, Grzegorz, Radzisław.
losowe_zdjecie_3.jpg

Z zeszytu ucznia

I wtedy Jagienka wybiegła z domu i ruszyła z kopyta za Zbyszkiem.

Kto jest Online?

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

 

certyfikat interklasa

Znak Jakości Interklasa

na lata szkolne2010-2011, 2011-2012, 2012-2013

 certyfikat1

 Szkoła z klasą

 


 

 certyfikat2

 Szkoła zaangażowana społecznie

 

 


 

certyfikat3

Spring Day in Europe


 

certyfikat bezpieczniki taurona m

Bezpieczniki Taurona


 

certyfikat puchatek m

Klub Bezpiecznego Puchatka


 

certyfikat amnesty_m

 

Certyfikat Amnesty International

projekt "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi"


klub dobrej_rozmowy_m

Klub dobrej romowy


certyfikat wybieram_wode_m

"Wybieram wodę" -
program edukacyjny dla szkół podstawowych