Start Historia szkoły
Historia szkoły PDF Drukuj Email

Początki szkolnictwa w Poczesnej sięgają już XVIII wieku – pierwszy budynek szkolny  wybudowany został w 1792r. w oparciu o decyzje i środki Komisji Edukacji Narodowej. Wiek XIX to okres rozbiorów – nie ma państwa polskiego i polskie szkolnictwo praktycznie nie istnieje. Ponowne nauczanie w Poczesnej ma związek z działalnością Polskiej Macierzy Szkolnej – stowarzyszenia, które powstało w 1905r.

W wykazie szkół Macierzy Szkolnej w 1906r. Poczesna widnieje na pierwszym miejscu w regionie częstochowskim. W okresie międzywojennym w latach 1918-1939 istniała juz szkoła
7-klasowa, która początkowo mieściła sie w budynkach prywatnych. Nowy, piętrowy budynek szkoły (obecny ośrodek zdrowia) został wybudowany w 1937 r. - w tamtym czasie był to najokazalszy budynek w gminie.
W czasie II Wojny Światowej nauczyciele mieszkający w Poczesnej prowadzili tajne nauczanie. 1 września 1945r. rozpoczyna ponownie swoją działalność 7-klasowa szkoła podstawowa, która ma swoją siedzibę w budynku wybudowanym przed wojną. Na początku lat 60-tych XX wieku w ramach ogólnopolskiego programu „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie” rozpoczęto budowę nowoczesnego budynku szkolnego, którego otwarcie nastąpiło 1 września 1965r. Dla podkreślenia związku naszych ziem z górnictwem szkole nadano imię zmarłego w 1963r. pisarza Gustawa Morcinka, którego twórczość osadzona była w realiach tradycji górniczych Śląska.
W latach 1999-2001w wyniku reformy systemu edukacji w budynku funkcjonował Zespół Szkół Gminnych obejmujący Szkołę Podstawową i Gimnazjum. Od 1 września 2001r. po zlikwidowaniu Zespołów obie szkoły funkcjonują jako oddzielne placówki.

Poprawiony: niedziela, 18 sierpnia 2013 14:37

Dzisiaj jest Sobota. 21 października 2017. Imieniny obchodzą Bernard, Celina, Dobromił, Elżbieta, Hilary, Klemencja, Pelagia, Pelagiusz, Urszula, Wszebora.

Prostokąt rożni się od kwadratu tym że raz jest wyższy a raz szerszy