Start Podręczniki

19 września 2019 r.

19 września 2019r. w ramach projektu: „Nadzieja i zwycięstwo” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu pod tytułem: „Ikar – Stan Wyjątkowy”. Spotkanie prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia „Dumni z Polski”. Projekcja filmu oraz spotkanie z dziennikarzami odbyło się w Szkole Podstawowej nr 8 im. H. Poświatowskiej w Częstochowie. Film dokumentalny przedstawia historię częstochowskiej „Solidarności”, która w listopadzie 1980r. rozpoczęła ośmiodniowy strajk w klubie robotniczym „Ikar” przeciwko decyzji wojewody częstochowskiego, który wprowadził stan wyjątkowy. Konsekwencją protestu było odwołanie wojewody, prezydenta Częstochowy, ich zastępców oraz przewodniczących WRN i MRN.

26 września 2019 r.

Wielki test o Ikarze

26 września 2019 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie odbył się finał „Wielkiego testu o Ikarze”. W zmaganiach wzięło udział ponad siedemdziesięciu uczniów z różnych szkół regionu częstochowskiego. Szkołę w Poczesnej reprezentowały uczennice klasy VIII B: Weronika Majorczyk, Amelia Radosz, Paulina Sitek, Oliwia Szejn oraz Nicola Szmidla.
W listopadzie 1980r. doszło do protestu w klubie „Ikar” mieszczącym się przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Częstochowie. Powodem niezadowolenia był stan wyjątkowy wprowadzony przez wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego, który próbował nie dopuścić do zorganizowania struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w województwie częstochowskim.  W wyniku protestu, w którym wzięło udział 155 przedstawicieli częstochowskich zakładów, odwołani zostali przedstawiciele częstochowskich władz wojewódzkich i miejskich.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prostokąt rożni się od kwadratu tym że raz jest wyższy a raz szerszy

certyfikat klimat_to_klimat_m

"Klimat to temat"