Start Szkolny Klub Globtrotera
Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy

9 października 2018r.

W dniu 9 października 2018 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej odbyła się Uroczysta Inauguracja Projektu oraz 3-ej edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Celem projektu jest rozwój umiejętności matematyczno-przyrodniczych, ICT, uczenie się pracy zespołowej oraz kompetencji w zakresie kreatywności, innowacyjności, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów przez uczniów szkół podstawowych.

Uczniowie klas IV naszej szkoły wezmą udział w tym projekcje w grupie wiekowej Poszukiwacze, w edycji, która rozpocznie się w lutym 2019 roku.

Uczniowie tej grupy wiekowej będą kształtować i rozwijać swoje zainteresowania naukowe oraz motywować się do odkrywania kolejnych tajników wiedzy.

W ramach projektu realizowane są następujące zajęcia:
– Matematyka na wesoło czyli gry i zabawy logiczne,
– Drukowanie 3D,
– Sitodruk (nadruk logo UMO na koszulkach),
– Roboty edukacyjne,
– Pokaz łazika marsjańskiego,
– Roboty mobilne i manipulatory – nauka programowania robotów przez zabawę,
– Warsztaty Design Thinking (nauka kreatywnego myślenia),
– Zastosowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury,
– Mechanika dla najmłodszych,
– Czym zajmuje się inżynieria biomedyczna?
– Podróż do wnętrza komputera,
– Podstawy programowania gier w oparciu o silnik Unity3D v5.

15 marca 2019r.

Uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej w Poczesnej są studentami Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. 15 marca 2019 r. wzięli udział w uroczystej Inauguracji 4-ej edycji CzUMO, złożyli ślubowanie i rozpoczynają swoją studencką przygodę.

4 kwietnia 2019r.

4 kwietnia 2019 r. uczniowie klas IV uczestniczyli w 6-cio godzinnych warsztatach w ramach CzUMO. Na pierwszych zajęciach otrzymali indeksy i stali się prawdziwymi studentami Politechniki Częstochowskiej. Zajęcia rozpoczynały się krótkimi wykładami, a potem były fascynujące zabawy z dronami, wyścigi i rywalizacja robotami, samochodami przyszłości, zajęcia w których zobaczyć można było jak wygląda drukowanie 3D, praca na taśmociągu oraz jak bada się wytrzymałość materiałów. Uczniowie pełni wrażeń czekają na kolejne warsztaty.

Krótki filmik z warsztatów: zobacz

9 maja 2019r.

Uczniowie kl. IVa i IVb w dn. 9 maja 2019r. drugi raz uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu CzUMO. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach, a były to: warsztaty Design Thinking – nauka kreatywnego myślenia, na których uczniowie musieli wykazać się dużą inicjatywą i kreatywnością aby zbudować wieżę z makaronu spaghetti, sznurka i taśmy samoprzylepnej lub wykonać z dostępnych materiałów swój wymyślony gadżet. Kolejne zajęcia pokazały uczniom gdzie stosuje się kamery termowizyjne jak one działają i jak wyglądają zdjęcia z tych kamer. Wykonanie logo projektu CzUMO na koszulce okazało się wcale nie takie trudne, Kaja  Fabian uporali się z tym doskonale. Prowadzący na kolejnych zajęciach pokazali jak skanuje się różne elementy i wszyscy uczniowie ze skanowaniem 3D nie mają już problemu. Badaj świat z łazikiem marsjańskim to były bardzo ciekawe zajęcia nie tylko ze względu na zdobyte informacje o czerwonej planecie, ale przede wszystkim dlatego, że każdy uczeń mógł sam pokierować łazikiem, który może wylądować na Marsie. Wszystkie zajęcia dostarczyły uczniom wielu wrażeń, satysfakcji i radości. Już czekamy na kolejne…

6 , 13 czerwca2019r.

6 czerwca 2019 r. w ramach CzUMO uczniowie byli na wycieczce w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Tam przeszli ścieżką Edukacyjną wzdłuż której ustawiono 250 modeli głównie dinozaurów, a wśród nich największego znanego dinozaura – mierzącego ok. 60 m amficeliasa, w skali 1:1. W Krasiejowie znajdują się także tunel czasu, przez który przejeżdża się specjalną kolejką, byli w  kinie 5D, świetnie bawili się na placu zabaw i mini wesołym miasteczku przy plaży.Uczniowie zwiedzili też Park Nauki i Ewolucji Człowieka .

13 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu w ramach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Wśród 180 uczestników - 30 uczniów klas IV naszej szkoły otrzymało dyplom ukończenia. Po oficjalnej części
z władzami Politechniki Częstochowskiej i prowadzącymi zajęcia odbył się piknik Młodego Odkrywcy. Mimo upału uczniowie bawili się doskonale, była muzyka, zabawa na zjeżdżalniach, malowanie twarzy, warkoczyki, robienie olbrzymich baniek mydlanych oraz wata cukrowa, popcorn, hot dogi.

Zabawa była świetna nie tylko na pikniku. Szkoda że ten projekt dobiegł końca-uczniowie nauczyli się wiele i bawili się doskonale, udział we wszystkich zajęciach dostarczył uczniom wiele umiejętności, wrażeń, satysfakcji i radości.

opiekunowie: Ewa Krok, Katarzyna Kocot

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.

I wtedy Jagienka wybiegła z domu i ruszyła z kopyta za Zbyszkiem.

certyfikat klimat_to_klimat_m

"Klimat to temat"