Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

22 maja 2019r.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Młodzi Głosują +, którego koordynatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Nasza szkoła jest jedną ze 100 szkół w całej Polsce, której zespół uczniów brał udział w projekcie. Uczennice klasy III a: Dagmara Dziubińska, Klaudia Młyńczyk oraz uczeń klasy III b Kacper Królak uczestniczyli w dwudniowych warsztatach w Warszawie, kursie internetowym oraz przeprowadzili szereg działań na terenie szkoły. W kwietniu zorganizowali spotkanie klas IV - VIII oraz III gimnazjum, które miały na celu przybliżyć uczniom wiedzę odnośnie uprawnień Parlamentu Europejskiego. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się Parlament Europejski, w jakim stopniu działanie tej instytucji czy całej Unii Europejskiej wpływa na życie każdego z nas.
Celem akcji Młodzi Głosują jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. Projekt miał zachęcić uczniów do wzięcia udziału w wyborach. Najważniejszą zasadą projektu była neutralność polityczna, czyli uczniowie nie mogli agitować za żadnym komitetem wyborczym.
22 maja uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali i przeprowadzili szkolne wybory do Parlamentu Europejskiego, które zostały poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą. W głosowaniu mogli brać udział uczniowie klas IV – VIII oraz III gimnazjum. Uprawnionych do głosowania było 217 uczniów, natomiast zagłosowało 127 uczniów. Oddano 127 głosów, w tym 120 głosów ważnych i 7 nieważnych.
Frekwencja w naszej szkole wyniosła 58,5 %. W naszej szkole wyniki wyborów wyglądały następująco:

Prawo i Sprawiedliwość 32 głosy (26,66 %)
Wiosna Roberta Biedronia 31 głosów (25,8 %)
Konfederacja Korwin 17 głosów (14,2 %)
Koalicja Europejska 16 głosów (13,2 %)
Kukiz’15 14 głosów (11,66 %)
Lewica Razem 5 głosów (4,1 %)
Polska Fair Play 5 głosów (4,2 %)

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Rozbiera atomy na cząsteczki i kładzie je sobie na oczach.

certyfikat klimat_to_klimat_m

"Klimat to temat"