Żywa lekcja historii

2 marca 2018r.

W piątek 2 marca 2018 r. odbył się niecierpliwie przez nas wyczekiwany wyjazd do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Już w drodze do obozu wiedzieliśmy, że nie jest to zwyczajna wycieczka. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na grupy i tak rozpoczęła się nasza wyjątkowa lekcja – żywa lekcja historii. Wystarczyło jedno spojrzenie na bramę wiodącą do obozu, aby wzbudzić smutek i skłonić do zadumy. Nawet pogoda współgrała z atmosferą tego miejsca. Niebo było pokryte chmurami, mroźne powietrze i przenikliwe podmuchy zimnego wiatru dopełniały atmosfery przerażenia.
   Pani przewodnik oprowadzała nas po wybranych blokach obozu. W każdym z nich znajdowały się dowody okrucieństwa i zbrodni, które zostały tam popełnione. Wszyscy mieli świadomość, że stąpają po ziemi, na której działo się tyle zła, że można dotknąć ścian, o które opierali się wygłodniali i wycieńczeni więźniowie. Gabloty pełne były butów, walizek, zdjęć, czyli tego, co pozostało po ludziach, którzy zostali tam w okrutny sposób zamordowani lub tych, którym cudem udało się ujść z życiem. Przeraża świadomość, że jest to znikoma część całości. Jeszcze bardziej przerażał fakt, jak manipulowano ludźmi przywożonymi do obozu. Mówiono im, że jadą do pracy, więc gdy docierali na miejsce, nie czuli strachu. Kierując nieświadomych ludzi do komór gazowych, zapewniano ich, że idą tylko do kąpieli. Tymczasem czekała ich pewna śmierć.

Wciąż w głowie kłębią się myśli o tym, co wydarzyło się w Auschwitz-Birkenau oraz w innych obozach zagłady i na usta ciśnie się pytanie, jak to możliwe, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dobry Start

dobry start_m

Dobry Start

Dzisiaj jest Sobota. 21 lipca 2018. Imieniny obchodzą Andrzej, Benedykt, Daniel, Paulina, Prakseda, Prokop, Stojsław, Wiktor, Wiktoriusz.

Cała klasa nie odrobiła pracy domowej. Na pytanie dlaczego, odpowiedzieli: myśleliśmy, że tak tylko pan żartował.