Ratujemy i uczymy ratować

16 października 2013r.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu Cała Polska Uczy Ratować, czyli ustanawianiu rekordu świata w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Akcja przeprowadzona została w ramach programu edukacyjnego dla szkół podstawowych Ratujemy i uczymy ratować prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Celem było ukazanie całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie.

16 października 2013 roku podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie klasy VI naszej szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu. Wystartowaliśmy punktualnie o godzinie 12.00 i nieprzerwanie przez 30 minut uczniowie na zmianę prowadzili resuscytację krążeniowo- oddechową, w rytm piosenki „Stayin' Alive" zespołu Bee Gees, która znakomicie oddaje tempo uciskania. Akcje resuscytacyjne prowadzone były na sześciu fantomach, a uczniowie zaopatrzeni byli w maseczki do sztucznego oddychania i gumowe rękawiczki. Nad całością czuwali pielęgniarka szkolna- pani Małgorzata Caban, nauczyciele wychowania fizycznego- Dorota Kita i Robert Markowski oraz opiekunowie Szkolnego Koła PCK- Kamila Wypych i Magdalena Wąsińska. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane kamerą, a efekty naszych działań przesłane zostaną do Fundacji. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jak okazało się chwilę później, rekord świata udało się pobić. A my mamy w tym również swój mały udział.

tekst: Kamila Wypych

Dzisiaj jest Sobota. 21 października 2017. Imieniny obchodzą Bernard, Celina, Dobromił, Elżbieta, Hilary, Klemencja, Pelagia, Pelagiusz, Urszula, Wszebora.

Stwierdził nieprzygotowanie do geografii z powodu śmierci babci, z która to babcia jechałam dziś rano tramwajem