Ogólnopolska Akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowanej w ramach akcji Rok Szkoły  w Ruchu"

Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na uwadze promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Do realizacji tych działań Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ośrodkiem Edukacji zorganizowano ogólnopolską akcję „Ćwiczyć każdy może”.
Nasza szkoła zadeklarowała przystąpienie do akcji, a tym samym podjęcie zadań na rzecz aktywności fizycznej we wskazanych w regulaminie obszarach. Wśród nich znajdą się różnorodne akcje związane z aktywnością ruchową odbywającą się w szkole i poza nią.

Szczegóły akcji na stronie:

Akcje w ramach projektu:

obszar nr 1

Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne

scenariusze lekcji

1. Scenariusz nr1 - Gry i zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

2. Scenariusz nr2 - Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej w ćwiczeniach z piłkami fitness.

obszar nr 5

Pozalekcyjne zajęcia sportowe

1. Wyjazd na lodowisko

W dniu 20 lutego 2014r. nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali uczniów klasy VI zajęcia na lodowisku „Biały Orlik” w Poraju. Uczniowie doskonalili umiejętność jazdy na łyżwach, przy okazji dobrze się bawiąc i mile spędzając czas z rówieśnikami.

2. Pobyt w parku wodnym

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Poczesnej w dniu 13. 03.2014r. wzięli udział w wyjeździe do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. W czasie wycieczki nie tylko mieli okazję korzystać z zabaw i atrakcji oferowanych przez Park, ale zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa podczas pływania, wypoczynku i zabaw w wodzie. Uczestniczyli w zabawach oswajających z wodą oraz doskonalili umiejętność pływania. Pływanie jest dziedziną sportu wpływającą na wszechstronny rozwój organizmu. Pomaga zachować zdrowie, hartuje organizm, wpływa na rozwój prawidłowej postawy ciała, dlatego należy zachęcać uczniów do nauki pływania i stwarzać okazję do uczestniczenia w tego typu zajęciach.

3. Marsz nordic walking

23 marca 2014r. w pierwszych dniach wiosny nasi uczniowie wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Słowiku w towarzystwie rodziców, nauczycieli oraz Wójta Gminy Poczesna mgr inż. Krzysztofa Ujmy wzięli udział w marszu nordic walking na trasie Słowik – Olsztyn – Słowik. Po krótkim instruktażu i rozgrzewce rozpoczęliśmy blisko czterogodzinny marsz. Trasa przemarszu podzielona była na etapy, organizowano przerwy na odpoczynek, posiłek jak również krótkie zabawy i zgadywanki. Niedzielnemu marszowi towarzyszyła pochmurna pogoda ale nie przeszkodziło to w miłej i wesołej atmosferze. Myślę, że niedługo wybierzemy się na podobną wycieczkę.

obszar nr 6

Zajęcia zorganizowane

Ratujemy i uczymy ratować

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu Cała Polska Uczy Ratować, czyli ustanawianiu rekordu świata w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Akcja przeprowadzona została w ramach programu edukacyjnego dla szkół podstawowych Ratujemy i uczymy ratować prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Celem było ukazanie całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie.

16 października 2013 roku podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie klasy VI naszej szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu. Wystartowaliśmy punktualnie o godzinie 12.00 i nieprzerwanie przez 30 minut uczniowie na zmianę prowadzili resuscytację krążeniowo- oddechową, w rytm piosenki „Stayin' Alive" zespołu Bee Gees, która znakomicie oddaje tempo uciskania. Akcje resuscytacyjne prowadzone były na sześciu fantomach, a uczniowie zaopatrzeni byli w maseczki do sztucznego oddychania i gumowe rękawiczki. Nad całością czuwali pielęgniarka szkolna- pani Małgorzata Caban, nauczyciele wychowania fizycznego- Dorota Kita i Robert Markowski oraz opiekunowie Szkolnego Koła PCK- Kamila Wypych i Magdalena Wąsińska. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane kamerą, a efekty naszych działań przesłane zostaną do Fundacji. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jak okazało się chwilę później, rekord świata udało się pobić. A my mamy w tym również swój mały udział.

tekst i zdjęcia: Kamila Wypych

obszar nr 8

Aktywność w gronie rodziny

Turniej rodziny tenisa stołowego

Mając na uwadze popularyzację aktywnego wypoczynku w gronie rodzinnym w dniu 21.03.2014r. w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej został zorganizowany Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego. Do turnieju przystąpiło 6 drużyn. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny Pan Henryk Pałasz. W czasie turnieju nie brakowało emocjonujących i zaciętych pojedynków, ale wszystkie odbywały się w atmosferze zabawy i honorowej rywalizacji.
Końcowa klasyfikacja turnieju:
I miejsce zajęła drużyna w składzie: Pan Bartosz, Mateusz i Szymon Kaźmierczakowie,

II miejsce zajęła drużyna w składzie: Pan Damian i Jakub Rakowscy,
III miejsce zajęła drużyna w składzie: Jakub Klar i Emil Krakowian,
IV miejsce zajęła drużyna w składzie: Pan Łukasz i Franciszek Szumerowie,
V miejsce zajęła drużyna w składzie: Dominik i Sebastian Pietrajczukowie,
VI miejsce zajęła drużyna w składzie: Dominik Marzec i Eryk Ciura,
Wszystkim drużynom dziękuję za sportową rywalizację i zapraszam na kolejne sportowe imprezy.

Dzisiaj jest Sobota. 21 października 2017. Imieniny obchodzą Bernard, Celina, Dobromił, Elżbieta, Hilary, Klemencja, Pelagia, Pelagiusz, Urszula, Wszebora.

Rozbiera atomy na cząsteczki i kładzie je sobie na oczach.