Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej
Start
Kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania

ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ - Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej

W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnejprzystąpiła do realizacji programu "Zachowaj równowagę. Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej" w ramach  projektu „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Podstawowym celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości, oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.

W ramach projektu podjęto liczne działania mające za zadanie kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania i wdrażania do udziału w aktywności fizycznej w życiu codziennym:
W zakresie zdrowego odżywiania:
1.W szkolnej stołówce zostało zorganizowane wspólne spożywanie II śniadań. W czasie 15 minutowej przerwy w zajęciach nasi uczniowie wraz z nauczycielem spożywają przygotowane w domu kanapki , w stołówce czeka na nich ciepła herbata i przyjemnie urządzone wnętrze.

2.W czasie wspólnie spożywanego II śniadania uczniowie klas I-III otrzymują trzy razy w tygodniu bezpłatne owoce lub warzywa: rzodkiewkę, paprykę, marchewkę, jabłka, gruszki,  soki owocowe. Jest to możliwe dzięki realizacji unijnego programu "Owoce w szkole", którego głównym celem jest  zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie uczniów.

3.Kolejnym działaniem w zakresie kształtowania nawyków prawidłowego żywienia  jest umożliwienie spożywania przez naszych uczniów świeżego mleka w ramach programu „Szklanka Mleka” administrowanego przez Agencje Rynku Rolnego i współfinansowanego przez UE, FPM, dopłaty krajowe. Program cieszy dużym zainteresowaniem, bo aż  …% uczniów naszej szkoły spożywa dwa  razy w tygodniu porcję bezpłatnego mleka lub jeśli wybrali mleko smakowe to jest ono po obniżonej cenie.

4.Szkoła zapewnia uczniom obiady szkolne, które są przyrządzane zgodnie z  zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Posiłki przygotowywane przez nasze Panie Kucharki są zawsze świeże, zdrowe i smaczne o czym świadczy liczba uczniów korzystających z dożywiania to 99, co stanowi blisko 50% wszystkich uczniów.


 
 
Copyright © 2017 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL. Joomla templates
Joomla templates, business web hosting.
Dzisiaj jest Czwartek. 29 czerwca 2017. Imieniny obchodzą Benedykta, Benita, Dalebor, Paweł, Piotr.
losowe_zdjecie_3.jpg

Z zeszytu ucznia

Cała klasa nie odrobiła pracy domowej. Na pytanie dlaczego, odpowiedzieli: myśleliśmy, że tak tylko pan żartował.

Kto jest Online?

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości