Kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania

ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ - Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej

W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnejprzystąpiła do realizacji programu "Zachowaj równowagę. Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej" w ramach  projektu „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Podstawowym celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości, oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.

W ramach projektu podjęto liczne działania mające za zadanie kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania i wdrażania do udziału w aktywności fizycznej w życiu codziennym:
W zakresie zdrowego odżywiania:
1.W szkolnej stołówce zostało zorganizowane wspólne spożywanie II śniadań. W czasie 15 minutowej przerwy w zajęciach nasi uczniowie wraz z nauczycielem spożywają przygotowane w domu kanapki , w stołówce czeka na nich ciepła herbata i przyjemnie urządzone wnętrze.

2.W czasie wspólnie spożywanego II śniadania uczniowie klas I-III otrzymują trzy razy w tygodniu bezpłatne owoce lub warzywa: rzodkiewkę, paprykę, marchewkę, jabłka, gruszki,  soki owocowe. Jest to możliwe dzięki realizacji unijnego programu "Owoce w szkole", którego głównym celem jest  zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie uczniów.

3.Kolejnym działaniem w zakresie kształtowania nawyków prawidłowego żywienia  jest umożliwienie spożywania przez naszych uczniów świeżego mleka w ramach programu „Szklanka Mleka” administrowanego przez Agencje Rynku Rolnego i współfinansowanego przez UE, FPM, dopłaty krajowe. Program cieszy dużym zainteresowaniem, bo aż  …% uczniów naszej szkoły spożywa dwa  razy w tygodniu porcję bezpłatnego mleka lub jeśli wybrali mleko smakowe to jest ono po obniżonej cenie.

4.Szkoła zapewnia uczniom obiady szkolne, które są przyrządzane zgodnie z  zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Posiłki przygotowywane przez nasze Panie Kucharki są zawsze świeże, zdrowe i smaczne o czym świadczy liczba uczniów korzystających z dożywiania to 99, co stanowi blisko 50% wszystkich uczniów.