Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej
Start
o Poczesnej

 

Gimnazjum im. K.K. Baczyskiego w Poczesnej Urząd Gminy w Poczesnej
Gminny Ośrodek Kultury w Poczesnej Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Poczesnej

 

Położenie geograficzne

Gmina Poczesna położona jest w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Granice gminy wyznacza sąsiedztwo z miastem Częstochowa oraz 5-oma gminami: Kamienica Polska, Starcza, Poraj, Konopiska, Olsztyn. Ogólna powierzchnia 6.013 ha.
Gmina liczy 12 tysięcy mieszkańców, podzielona jest na 14 sołectw obejmujących 18 wsi, ma charakter przemysłowo-rolniczy. W każdym z sołectwie określone zostały rejony do zabudowy, najliczniejsze we Wrzosowej i Poczesnej. Wielokilometrowa sieć dróg zaliczana jest do państwowych, wojewódzkich i gminnych. Ważnym elementem usytuowania geograficznego jest droga szybkiego ruchu Warszawa - Katowice, rzeka Warta oraz linia kolejowa Częstochowa - Katowice.
Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Krzyżujące się drogi w kierunku Zawiercia, Opola, Katowic i Częstochowy mają korzystny walor w rozwoju gospodarczym.

Rys historyczny

Dzieje gminy sięgają odległych czasów. Najstarsze wzmianki dotyczące Huty Starej, Nierady, i Nowej Wsi pochodzą z XVIII w. Słowik był wymieniany w dokumencie z roku 1629, a Wrzosowa wspomniana przez Jana Długosza w roku 1470. Poczesna również pojawiła się w pismach Długosza, ale pierwsza wzmianka o niej jako o wsi Królewskiej pochodzi z roku 1578.
W roku 1606 została w Poczesnej erygowana parafia. Poczesna należała do starostwa olsztyńskiego jako ośrodek jednego z czterech kluczy tego starostwa. Klucz poczeszyński zasilał skarb koronny znacznymi zyskami, było to 37% dochodów całego starostwa. Nic zresztą dziwnego, skoro do klucza należało 12 wsi, 5 folwarków, 4 wójostwa i Częstochowa. Na skutek uchwały rozbiorowej w 1797 roku Poczesna wraz z przyległościami znalazła się w zaborze pruskim. Okres napoleoński, który wkrótce nastąpił, szczególnie wojny między zaborcami Polski, a Francją doprowadził do zmiany granic na ziemiach polskich. Poczesna weszła w skład Księstwa Warszawskiego, a po klęsce Napoleona i po kongresie Wiedeńskim stała się częścią Królestwa Kongresowego podległego Rosji. W królestwie Polskim Poczesna była siedzibą jednej z pięciu ekonomii rządowych rejonu częstochowskiego.
W roku 1841 ukazem carskim część Ekonomi Pocześniańskiej została ofiarowana rosyjskiemu generałowi Sobolewowi. Pod koniec XIX w. czynne już były w Poczesnej i Borku kopalnie rudy żelaza, a w związku z powstaniem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na początku XX wieku została założona cegielnia w Korwinowie.
Obecna gmina Poczesna jako pełnoprawna jednostka administracji państwowej pojawiła się w 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i weszła w skład powiatu częstochowskiego, województwa kieleckiego.
Po II wojnie światowej gmina Poczesna weszła w skład powiatu Częstochowskiego, województwa kieleckiego, a od 1950 roku województw katowickiego. W związku z reformą administracyjną kraju od 1975 roku Poczesna należała o województwa częstochowskiego, a obecnie do województwa śląskiego.

 
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL. Joomla templates
Joomla templates, business web hosting.

Dziennik elektroniczny

Wybieram szkołę

Informator o szkolnictwie ponadpodstawowym
na terenie Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego
(rok szkolny 2020/2021)

 

ELEKTRONICZNA REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
na platformie Vulcan Śląskie Nabór

https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/

Gimnazjum w Poczesnej

gimnzajum poczesna

Strona byłego gimnazjum
w Poczesnej

losowe_zdjecie_1.jpg

Kto jest Online?

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

 

certyfikat interklasa

Znak Jakości Interklasa

na lata szkolne2010-2011, 2011-2012, 2012-2013

 certyfikat1

Szkoła z klasą

 


 

certyfikat2

Szkoła zaangażowana społecznie

 

 


 

certyfikat3

Spring Day in Europe


 

certyfikat bezpieczniki taurona m

Bezpieczniki Taurona


 

certyfikat puchatek m

Klub Bezpiecznego Puchatka


 

certyfikat amnesty_m

 

Certyfikat Amnesty International

projekt "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi"


klub dobrej_rozmowy_m

Klub dobrej romowy


certyfikat wybieram_wode_m

"Wybieram wodę" -
program edukacyjny dla szkół podstawowych


 


zaprogramuj przyszlosc_m

Zaprogramuj przyszłość -
program edukacji cyfrowej

 


certyfikat klimat_to_klimat_m

"Klimat to temat"
- projekt CEO


sks m

Szkolny Klub Sportowy

w ramach #programSKS


 

 


Szkoła mistrzów programowania

 


Code week 2019