Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej
Start
o Poczesnej

 

Gimnazjum im. K.K. Baczyskiego w Poczesnej Urząd Gminy w Poczesnej
Gminny Ośrodek Kultury w Poczesnej Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Poczesnej

 

Położenie geograficzne

Gmina Poczesna położona jest w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Granice gminy wyznacza sąsiedztwo z miastem Częstochowa oraz 5-oma gminami: Kamienica Polska, Starcza, Poraj, Konopiska, Olsztyn. Ogólna powierzchnia 6.013 ha.
Gmina liczy 12 tysięcy mieszkańców, podzielona jest na 14 sołectw obejmujących 18 wsi, ma charakter przemysłowo-rolniczy. W każdym z sołectwie określone zostały rejony do zabudowy, najliczniejsze we Wrzosowej i Poczesnej. Wielokilometrowa sieć dróg zaliczana jest do państwowych, wojewódzkich i gminnych. Ważnym elementem usytuowania geograficznego jest droga szybkiego ruchu Warszawa - Katowice, rzeka Warta oraz linia kolejowa Częstochowa - Katowice.
Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Krzyżujące się drogi w kierunku Zawiercia, Opola, Katowic i Częstochowy mają korzystny walor w rozwoju gospodarczym.

Rys historyczny

Dzieje gminy sięgają odległych czasów. Najstarsze wzmianki dotyczące Huty Starej, Nierady, i Nowej Wsi pochodzą z XVIII w. Słowik był wymieniany w dokumencie z roku 1629, a Wrzosowa wspomniana przez Jana Długosza w roku 1470. Poczesna również pojawiła się w pismach Długosza, ale pierwsza wzmianka o niej jako o wsi Królewskiej pochodzi z roku 1578.
W roku 1606 została w Poczesnej erygowana parafia. Poczesna należała do starostwa olsztyńskiego jako ośrodek jednego z czterech kluczy tego starostwa. Klucz poczeszyński zasilał skarb koronny znacznymi zyskami, było to 37% dochodów całego starostwa. Nic zresztą dziwnego, skoro do klucza należało 12 wsi, 5 folwarków, 4 wójostwa i Częstochowa. Na skutek uchwały rozbiorowej w 1797 roku Poczesna wraz z przyległościami znalazła się w zaborze pruskim. Okres napoleoński, który wkrótce nastąpił, szczególnie wojny między zaborcami Polski, a Francją doprowadził do zmiany granic na ziemiach polskich. Poczesna weszła w skład Księstwa Warszawskiego, a po klęsce Napoleona i po kongresie Wiedeńskim stała się częścią Królestwa Kongresowego podległego Rosji. W królestwie Polskim Poczesna była siedzibą jednej z pięciu ekonomii rządowych rejonu częstochowskiego.
W roku 1841 ukazem carskim część Ekonomi Pocześniańskiej została ofiarowana rosyjskiemu generałowi Sobolewowi. Pod koniec XIX w. czynne już były w Poczesnej i Borku kopalnie rudy żelaza, a w związku z powstaniem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na początku XX wieku została założona cegielnia w Korwinowie.
Obecna gmina Poczesna jako pełnoprawna jednostka administracji państwowej pojawiła się w 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i weszła w skład powiatu częstochowskiego, województwa kieleckiego.
Po II wojnie światowej gmina Poczesna weszła w skład powiatu Częstochowskiego, województwa kieleckiego, a od 1950 roku województw katowickiego. W związku z reformą administracyjną kraju od 1975 roku Poczesna należała o województwa częstochowskiego, a obecnie do województwa śląskiego.

 
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL. Joomla templates
Joomla templates, business web hosting.

Nr konta Rady Rodziców

NR RACHUNKU RADY RODZICÓW

BS 72 8260 0006 2000 0006 3366 0001

Stołówka szkolna

NR KONTA STOŁÓWKI SZKOLNEJ

80 8260 0006 2001 0006 4422 0003   BS Poczesna

Dziennik elektroniczny

Gimnazjum w Poczesnej

gimnzajum poczesna

Strona byłego gimnazjum
w Poczesnej

losowe_zdjecie_1.jpg

Kto jest Online?

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

 

certyfikat interklasa

Znak Jakości Interklasa

na lata szkolne2010-2011, 2011-2012, 2012-2013

 certyfikat1

Szkoła z klasą

 


 

certyfikat2

Szkoła zaangażowana społecznie

 

 


 

certyfikat3

Spring Day in Europe


 

certyfikat bezpieczniki taurona m

Bezpieczniki Taurona


 

certyfikat puchatek m

Klub Bezpiecznego Puchatka


 

certyfikat amnesty_m

 

Certyfikat Amnesty International

projekt "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi"


klub dobrej_rozmowy_m

Klub dobrej romowy


certyfikat wybieram_wode_m

"Wybieram wodę" -
program edukacyjny dla szkół podstawowych


 


zaprogramuj przyszlosc_m

Zaprogramuj przyszłość -
program edukacji cyfrowej

 


certyfikat klimat_to_klimat_m

"Klimat to temat"
- projekt CEO


sks m

Szkolny Klub Sportowy

w ramach #programSKS


 

 


Szkoła mistrzów programowania

 


Code week 2019