Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy

9 października 2018r.

W dniu 9 października 2018 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej odbyła się Uroczysta Inauguracja Projektu oraz 3-ej edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Celem projektu jest rozwój umiejętności matematyczno-przyrodniczych, ICT, uczenie się pracy zespołowej oraz kompetencji w zakresie kreatywności, innowacyjności, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów przez uczniów szkół podstawowych.

Uczniowie klas IV naszej szkoły wezmą udział w tym projekcje w grupie wiekowej Poszukiwacze, w edycji, która rozpocznie się w lutym 2019 roku.

Uczniowie tej grupy wiekowej będą kształtować i rozwijać swoje zainteresowania naukowe oraz motywować się do odkrywania kolejnych tajników wiedzy.

W ramach projektu realizowane są następujące zajęcia:
– Matematyka na wesoło czyli gry i zabawy logiczne,
– Drukowanie 3D,
– Sitodruk (nadruk logo UMO na koszulkach),
– Roboty edukacyjne,
– Pokaz łazika marsjańskiego,
– Roboty mobilne i manipulatory – nauka programowania robotów przez zabawę,
– Warsztaty Design Thinking (nauka kreatywnego myślenia),
– Zastosowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury,
– Mechanika dla najmłodszych,
– Czym zajmuje się inżynieria biomedyczna?
– Podróż do wnętrza komputera,
– Podstawy programowania gier w oparciu o silnik Unity3D v5.

15 marca 2019r.

Uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej w Poczesnej są studentami Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. 15 marca 2019 r. wzięli udział w uroczystej Inauguracji 4-ej edycji CzUMO, złożyli ślubowanie i rozpoczynają swoją studencką przygodę.

4 kwietnia 2019r.

4 kwietnia 2019 r. uczniowie klas IV uczestniczyli w 6-cio godzinnych warsztatach w ramach CzUMO. Na pierwszych zajęciach otrzymali indeksy i stali się prawdziwymi studentami Politechniki Częstochowskiej. Zajęcia rozpoczynały się krótkimi wykładami, a potem były fascynujące zabawy z dronami, wyścigi i rywalizacja robotami, samochodami przyszłości, zajęcia w których zobaczyć można było jak wygląda drukowanie 3D, praca na taśmociągu oraz jak bada się wytrzymałość materiałów. Uczniowie pełni wrażeń czekają na kolejne warsztaty.

Krótki filmik z warsztatów: zobacz

9 maja 2019r.

Uczniowie kl. IVa i IVb w dn. 9 maja 2019r. drugi raz uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu CzUMO. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach, a były to: warsztaty Design Thinking – nauka kreatywnego myślenia, na których uczniowie musieli wykazać się dużą inicjatywą i kreatywnością aby zbudować wieżę z makaronu spaghetti, sznurka i taśmy samoprzylepnej lub wykonać z dostępnych materiałów swój wymyślony gadżet. Kolejne zajęcia pokazały uczniom gdzie stosuje się kamery termowizyjne jak one działają i jak wyglądają zdjęcia z tych kamer. Wykonanie logo projektu CzUMO na koszulce okazało się wcale nie takie trudne, Kaja  Fabian uporali się z tym doskonale. Prowadzący na kolejnych zajęciach pokazali jak skanuje się różne elementy i wszyscy uczniowie ze skanowaniem 3D nie mają już problemu. Badaj świat z łazikiem marsjańskim to były bardzo ciekawe zajęcia nie tylko ze względu na zdobyte informacje o czerwonej planecie, ale przede wszystkim dlatego, że każdy uczeń mógł sam pokierować łazikiem, który może wylądować na Marsie. Wszystkie zajęcia dostarczyły uczniom wielu wrażeń, satysfakcji i radości. Już czekamy na kolejne…

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cała klasa nie odrobiła pracy domowej. Na pytanie dlaczego, odpowiedzieli: myśleliśmy, że tak tylko pan żartował.

certyfikat klimat_to_klimat_m

"Klimat to temat"